Najświeższe wpisy

Wiesiołek dwuletni

wiesiolek zielnikWiesiołek dwuletni (Oenothera biennis) to roślina z rodziny wiesiołkowatych (Oenotheraceae) pospolicie występująca na terenie całego kraju.

W pierwszym roku życia tworzy tylko rozetę liści odziomkowych, spomiędzy których w latach następnych wyrastają okazałe, masywne, sztywne, wzniesione, łodygi. Okrywają je podłużnie — lancetowate liście. W górnej części pędu pojawiają się żółte, bardzo ładne kwiaty, które po przekwitnięciu wiążą się w owoce typu torebki z brązowymi kanciastymi nasionami w środku.

Surowiec zielarski stanowią właśnie owe nasiona, w których występuje przede wszystkim olej, którego głównym leczniczym składnikiem jest kwas gammalinolenowy.

Picie oleju z wiesiołka, lub spożywanie jego zmielonych nasion w ilości 3 łyżeczki do herbaty dziennie przez okres 4 miesięcy leczy wiele chorób.

Wiesiołek zapobiega lub leczy: hipercholesterolemię, nadciśnienie tętnicze, drętwienie kończyn, egzemy, zaburzenia w funkcjonowaniu nerek, artretyzm reumatoidalny, a były także doniesienia iż skutkuje w łuszczycy, chorobie Buergera i zapobiega łysieniu.

Ponadto jeszcze poprawia koncentrację, jest doskonałym lekiem pomocniczym w cukrzycy, stwardnieniu rozsianym i schizofrenii.