Najświeższe wpisy

Wierzbówka kiprzyca

wierzbowka zielnikWierzbówka kiprzyca (Epilobium angustifolium, syn. Chamaenerion angustifolium) z rodziny wiesiołkowatych (Onagraceae) to pospolita bylina krajowa, którą spotkać można na porębach, przydrożach, obrzeżach lasów.

Organem trwałym rośliny jest kłącze z którego wyrasta prosta wzniesiona łodyga, pokryta lancetowatymi liśćmi. Wierzchołki pędów wieńczą okazałe kwiatostany złożone z licznych purpurowoczerwonych bardzo ładnych kwiatów. Owoc to torebka.

Surowiec leczniczy stanowią liście, w których występują m.in.: garbniki, witamina C, flawonoidy, alkaloidy, pektyny, cukry i nieco śluzu.

Herbatka z liści (1 łyżeczkę rozdrobnionego suszu zalać 1 szklankę wrzątku i parzyć pod przykryciem przez 15-20 minut, następnie zaś przecedzić i w razie potrzeby pić 2-3 razy dziennie po 1/2 szklanki) to specyfik o działaniu uspokajającym, zalecany w bezsenności, bólach głowy na tle migrenowym i depresji.

Prócz tego stosuje się go również w zaburzeniach trawienia.
Znaczenie lecznicze posiadają także świeże kłącza wierzbówki, których żucie zaleca się w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła a także krwawieniach z dziąseł.