Najświeższe wpisy

Trędownik bulwiasty

Tredownik bulwiasty zielnikTrędownik bulwiasty, zwany także pospolitym (Scrophularia nodosa) z rodziny trędownikowatych (Scrophulariaceae) to bylina mogąca dorastać w sprzyjających warunkach siedliskowych do 120 cm wysokości, występująca na glebach bogatych w wilgoć w lasach i w pobliżu wód.

Organ trwały omawianej rośliny stanowi bulwiaste kłącze, z którego wyrasta sztywna, u wierzchołka rozgałęziająca się łodyga. Liście trędownika są jajowatopodłużne, o zaostrzonych końcach i piłkowanych brzegach. Drobne, niepozorne czerwonawozielonkawe kwiaty zebrane są w szczytowe wiechy. Owoc to torebka z drobnymi nasionami w środku.

Surowiec zielarski stanowią kłącza, w których występują m.in.: saponiny, flawonoidy, kwasy organiczne i związki żywicowe.

Wywar z kłącza (1 łyżkę stołową rozdrobnionego suszu zalać 1 szklanką wody i gotować pod przykryciem około 10 minut, następnie przecedzić i używać w razie potrzeby) to środek który winno się stosować na okłady, na owrzodzenia, zropiałe rany, krosty i wypryski.