Najświeższe wpisy

Topola czarna

topola czarna zastosowanieTopola czarna (Populus nigra) to wysokie, rozłożyste drzewo dorastające do 25-30 metrów, należące do rodziny wierzbowatych (Salicaceae), pospolicie występujące na terenie całego kraju.

Liście ma jajowatotrójkątne, osadzone na długich ogonkach, dość sztywne błyszczące. Kwiaty dwojakiego rodzaju — kotkowate męskie i żeńskie. Te ostatnie po przekwitnięciu wiążą się w owoce typu torebki, zawierającej nasiona z puchem.

Surowiec zielarski stanowią nierozwinięte pączki liściowe, w których występują m.in.: glikozydy (salicyna i populina), flawonoidy, żywica, olejek eteryczny i garbniki.

Odwar z pączków (1 łyżkę stołową suszu zalać 1 szklanką wody i gotować pod przykryciem przez 5-7 minut, przecedzić i w razie potrzeby pić 2-3 razy dziennie po 1/4 szklanki) to specyfik moczopędny, bakteriostatyczny i mający zastosowanie w leczeniu gośćca, dny oraz zapalenia gruczołu krokowego (prostaty) u mężczyzn.

Maść sporządzona z młodych świeżych pączków utartych z niesolonym masłem zalecane jest przeciw odmrożeniom i oparzeniom.