Najświeższe wpisy

Tarczyca bajkalska

Tarczyca bajkalska zastosowanieTarczyca bajkalska (Scutellaria baicalensis) należąca do nader licznej rodziny wargowych (Labiatcae) to niezbyt okazała (do 50 cm wysokości) o prostych, okrytych niedużymi lancetowatymi listkami pędach, u wierzchołków których wyrastają kwiaty barwy niebieskiej. Organem trwałym rośliny jest niewielkie kłącze z licznymi korzeniami.

Ojczyzną tarczycy jest wschodnia Syberia, Zabajkale, Nadmorski Kraj, północ Chin, Mongolia i Japonia.

Surowiec zielarski stanowią kłącza i korzenie, które wykopuje się na jesieni i po oczyszczeniu suszy. Smak mają gorzki, ściągający.

W kłączach, owych występują m.in.: glikozydy, skutellarin, bajkalin i flawonoidy.

Medycyna chińska zaleca używanie odwaru z korzeni i kłączy tarczycy bajkalskiej (1 łyżeczka suszu na 1 szklankę wody gotować pod przykryciem 5-8 minut zażywać 3 razy dziennie po łyżce stołowej) w takich oto dolegliwościach: przy epilepsji, bezsenności, chorobach serca ostrym reumatyzmie i wreszcie jako środek zwalczający pasożyty przewodu pokarmowego (głównie glistę ludzką).

Medycyna tybetańska natomiast poleca ów odwar jako doskonały środek przciwgorączkowy stosując go także w zapaleniu mięśnia sercowego i palpitacji.

Medycyna europejska zaś zaleca go jako środek obniżający ciśnienie krwi.