Najświeższe wpisy

Szałwia muszkatołowa

szalwia muszkatolowaSzałwia muszkatołowa (Salvia sclarea, syn.: Sclarea vulgaris), z rodziny wargowych (Labiatae) to piękna roślina dwuletnia pochodząca z krajów basenu Morza Śródziemnego. W Polsce spotykana tylko w uprawie.

Łodygi tworzy proste, wzniesione, osiągające do 100 cm wysokości. Okrywają je bardzo okazałe liście. Są one owłosione wydzielają piękny, delikatny zapach. Blaszki liściowe są jajowate pomarszczone i o zaostrzonych końcach.

Wargowe jasnolila bądź różowe kwiaty skupione są na szczytach pędów. Po przekwitnięciu wiążą się z nich owoce typu rozłupki.

Surowiec leczniczy stanowi ziele, w którym występują m.in.: olejek eteryczny, gorycze i garbniki.

Napar z ziela (1 łyżeczkę do herbaty rozdrobnionego suszu zalać 1 szklanką wody, następnie zaś parzyć pod przykryciem przez 15-20 minut, przecedzić i w razie potrzeby pić 2-3 razy dziennie po 1/4 szklanki) to doskonały lek przeciw zaburzeniom żołądkowo jelitowym. Ponadto korzystnie wpływa on na pracę przewodu pokarmowego, powoduje zwiększenie wydzielania się soków trawiennych i ułatwia przyswajanie składników odżywczych przez organizm.