Najświeższe wpisy

Stokrotka pospolita

stokrotka ziololecznictwoStokrotka pospolita (Bellis perennis) to bylina z rodziny złożonych (Compositae) powszechnie występująca na terenie całego kraju.

Liście stokrotki, zebrane w różyczkę, są kształtu łopatkowate. Z pomiędzy nich wyrastają nagie, sztywne, wzniesione łodyżki zwieńczone białymi, białoróżowymi, bądź różowymi kwiatkami, które po przekwitnięciu wiążą się w owoce typu niełupki.

Surowiec zielarski stanowią kwiaty, w których występują m.in.: saponiny, gorycze, garbniki, śluz, olejek eteryczny, kwasy organiczne (w tym: jabłkowy i winowy).

Postacią leku jest napar z listków (1 łyżkę stołową rozdrobnionego suszu zalewamy 1 szklanką wrzącej wody i parzymy pod przykryciem 15-20 minut, następnie zaś przecedzamy i w razie potrzeby pijemy 2-3 razy dziennie po 1/2 szklanki). Herbatka owa korzystnie oddziałuje na pracę wątroby, poprawia przemianę materii, wzmacnia drobne naczynia krwionośne, działa moczopędnie i ogólnie wzmacniająco. Dalej — leczy nieżyt żołądka i jelit, zalecany bywa jako środek pomocniczy w kuracji zapalenia stawów.

Zewnętrznie leku owego używa się do płukania pochwy w przypadku upławów.

Medycyna ludowa napar z kwiatów stokrotki uważa za specyfik pomocny w leczeniu kamicy moczowej i nerkowej, obniżający ciśnienie krwi, przywracający regularność miesiączkowania, wykrztuśny i „czyszczący krew”.