Najświeższe wpisy

Sosna zwyczajna

sosna zwyczajnaSosna zwyczajna (Pinus sylvestris) to piękne i okazałe drzewo krajowe, należące do rodziny sosnowatych (Pinaceae).

Liście mają postać igieł wyrastających z pączków po 2. Jako roślina jednopienna, lecz rozdzielnopłciowa na tych samych egzemplarzach posiada kwiaty męskie i żeńskie. Owocem jest szyszka z licznymi oskrzydlonymi orzeszkami (nasionami) we wnętrzu.

Surowiec zielarski stanowią młode pączki, niedojrzałe szyszki oraz żywica.

W pączkach występują m.in.: żywice, kwasy organiczne i witamina C.

Z owych pączków przygotowuje się doskonały i bardzo skuteczny syrop przeciwkaszlowy. Aby go otrzymać łączymy ze sobą równe wagowo części pączków i miodu pszczelego i gotujemy do zawrzenia, następnie zaś przecedzamy i mamy lek gotowy do użycia. Zażywa się go 2-3 razy dziennie po 1 łyżeczce do herbaty.

Kąpiele w odwarze z młodych szyszek bądź igieł sosnowych działają wzmacniająco, odświeżająco i lekko pobudzająco, są zalecane dla osób starszych i wyczerpanych fizycznie oraz psychicznie.

Żywicy sosnowej natomiast używa się do sporządzania maści skutecznej w odmrożeniach i do nacierania obolałych stawów w chorobie reumatycznej.