Najświeższe wpisy

Paprotka zwyczajna

Paprotka zwyczajna (Polypodium vulgare) z rodziny paprotko watych (Polypodiaceae) to niezbyt okazała paproć, którą spotkać można na wilgotnych skałach i cienistych zboczach górskich.

Jest to bylina o masywnym czołgającym się kłączu, z którego wyrastają liście w zarysie trójkątne, pierzastodzielne, o listkach równowąskolancetowatych. Na spodniej stronie blaszek liściowych znajdują się kupki zarodników, które po rozsianiu się dają życie nowym roślinom.

Surowiec leczniczy stanowi kłącze paprotki zwyczajnej, w którym występują m.in.: garbniki, mannit, glicyryzyna, olejek eteryczny, tłuszcze, śluz i gorycze.

Wywar z kłączy (1 łyżeczkę rozdrobnionego suszu należy zalać 1 szklanką wody, doprowadzić do zawrzenia i od tego momentu gotować przez 10 minut, następnie zaś przecedzić i w razie potrzeby pić 2 razy dziennie po 1/4 szklanki) to skuteczny środek żółciopędny, którego stosowanie zalecane jest w dolegliwościach ze strony wątroby. Ponadto jeszcze jest to specyfik wykrztuśny, słaby przeciwrobaczny i przeczyszczający.