Najświeższe wpisy

Kalanchoe

Kalanchoe zielnikKalanchoe (Calanchoe pinnatum) należy do rodzaju, który obejmuje ponad sto gatunków będących członkami rodziny gruboszowatych (Crassulaceae).

Jest to wieloletnia roślina o mięsistym, często drewniejącym u podstawy pędzie, osiągającym wysokość od 60 do 120 cm. Liście soczyste i masywne, eliptyczne lub owalne, brzegiem ząbkowane, umieszczone są na krótkich ogonkach. Kwiaty dzwonkowate, barwy zielonkawobiałoróżowej osiągają długość do 3,5 cm, a zebrane są w miotlaste kwiatostany.

W warunkach naturalnych kalanchoe zasiedla ogromne obszary kuli ziemskiej i to zarówno Starego jak i Nowego Świata. Spotkać je można zarówno w tropikalnej Afryce, Azji, Australii, Południowej i Środkowej Ameryce, jak i na wyspach Morza Karaibskiego i Polinezji. W swych siedliskach porasta miejsca o bardzo słabych glebach: kamieniste zbocza górskie (nawet powyższej 2000 m n.p.m.), skaliste brzegi rzek, ale i również piaszczyste brzegi morskie.

Kalanchoe od dość dawna weszło do uprawy mieszkaniowej jako roślina ozdobna. Ale mało kto wie, iż jest również cenną rośliną leczniczą. Chociaż pod względem farmakologicznym nie jest jeszcze w pełni poznana, to już teraz wiadomo, że jej liście zawierają między innymi: flawonoidy, sporo witaminy C, mikroelementy, kwasy organiczne, sole mineralne i nieznane substancje bioaktywne.

Preparaty produkowane z soku kalanchoe znalazły zastosowanie w chirurgii, stomatologii i ginekologii, ponieważ posiadają właściwości przeciwzapalne, oczyszczające rany i owrzodzenia z obumarłych komórek i sprzyjające szybszemu gojeniu się ran. Jest to szczególnie cenne w dzisiejszej dobie, kiedy niektóre drobnoustroje uodporniły się na działanie antybiotyków.

Bardziej rozpowszechnionym w uprawie doniczkowej jest Calanchoe daigremontiana, zwana popularnie „żyworódką”. Jego cechą charakterystyczną jest niespotykany u innych roślin sposób rozmnażania się. Otóż wygląda to tak, iż na obrzeżach liści wyrastają maleńkie roślinki, które z czasem wytwarzają własne korzenie. Teraz wystarczy lekkie potrącenie pędu lub silniejszy podmuch wiatru, aby oderwały się i opadły na ziemię, w której bardzo szybko się zakorzeniają tworząc z czasem zwarty gąszcz

„Żyworódka” jest bardzo odporna na niezbyt sprzyjające warunki panujące w mieszkaniach i łatwa w uprawie. Pochodzi ona z Madagaskaru, gdzie w naturze osiąga wysokość do 100 cm. W doniczce oczywiście będzie odpowiednio niższa.

Calanchoe daigremontiana podobnie jak wcześniej omówiony jego krewniak ma również właściwości lecznicze, wykorzystywane głównie przez medycynę ludową. Zaleca ona przykładanie świeżych zmiażdżonych liści na rany celem zatamowania krwawienia, a także do leczenia wyprysków, krost i egzem na skórze.