Najświeższe wpisy

Babka zwyczajna

babka zwyczajnaBabka zwyczajna (Plantago major) z rodziny babkowatych (Plantaginaceae) to niezbyt okazała bylina dorastająca w sprzyjających warunkach do 40 cm wysokości. Tworzy rozetkę liści odziomkowych, dość dużych, z kształtu szeroko jajowatych, na końcach zaostrzonych, spomiędzy których wyrastają sztywne wzniesione pędy kwiatostanowe zwieńczone licznymi bardzo drobnymi kwiatuszkami skupionymi w kłosowate kwiatostany barwy ciemno lila.

Babka zwyczajna posiada identyczne właściwości lecznicze jak jej wcześniej opisana krewniaczka — babka lancetowata, dlatego nie widzę potrzeby powtarzania tego samego.

W liściach tej rośliny występują m.in.: glikozyd aukubina, śluzy, krzemionka, alkaloidy…

Sądzę, że warto będzie się dowiedzieć, co na temat babki zwyczajnej mówią stare księgi:

„Używał jej już Dyoskorides i Galen w różnych krwi płynieniach w dyssenteriach i biegunkach, co też i nowsi lekarze po nich potwierdzili. Boyle liśćmi gotowanymi z wodą wstrzymywał bardzo skutecznie womity (wymioty) i krwi płynienia. (…) Gotowanemi w rosole liśćmi, uparte nader biegunki leczył sławny lekarz szwedzki Rozenstein (…) Użycie tej rośliny jest dwojakie, albo wziąwszy garść dobrą liści zagotować kilka razy z kwartą wody, przecedziwszy pić po małej szklaneczce cztery razy na dzień, to jest dwa razy do południa, a drugie dwa razy do wieczora, albo też nie gotując ich, nalać tylko tyleż wrzącej wody na ilość pomienioną: po naciągnięciu dobrze, tymże sposobem używać. Pospolicie lud wiejski przykłada liście świeże na zagojenie ran małych i dobrych doznaje skutków.”