Najświeższe wpisy

Babka lancetowata

Któż z nas w dzieciństwie nie przykładał liści babki na jakieś drobne skaleczenie czy otarcie naskórka? Babka bowiem zdobyła sobie największą sławę dzięki temu, iż można jej liści używać jako opatrunku. Ale przecież to nie wszystkie właściwości lecznicze jakie ona posiada.

Chciałbym tutaj omówić gatunek noszący nazwę: babka lancetowata (Plantago lanceolata) należący do rodziny babkowatych (Plant aginaceae).

Babka lancetowata to bardzo stara roślina lecznicza. W starożytności używano jej nasion jako leku o działaniu wykrztuśnym i moczopędnym, stosując go do leczenia biegunki i czerwonki. Świeży sok wykorzystywano (medycyna ludowa czyni to nadal) do przykładania na użądlenia przez osy i pszczoły.

Identyczne właściwości jak babka zwyczajna, którą omówię nieco dalej, posiada również nasza bohaterka. Ma ona liście z kształtu lancetowate, dorasta do 5-50 cm wysokości, a barwa jej kłosowatych kwiatostanów jest żółtawa. Owoc to torebka dwunasienna.

Surowcem zielarskim są liście i nasiona zawierające liczne substancje. I tak: w liściach wyodrębnia się glikozyd aukubinę, gorycze, alkaloidy, flawonoidy, prowitaminę A, witaminy C i K oraz kwasy organiczne, śluzy, enzymy i krzemionkę. W nasionach występują zaś: olej tłusty, dużo śluzów i węglowodany.

Zastosowanie babki jest szerokie. Zmiażdżonych świeżych liści (lub ostatecznie odwaru z suszonych) można używać do okładów na zranienia (szczególnie zropiałe), obrzęki i oparzenia. Odwarem płucze się gardło i jamę ustną w ich stanach zapalnych i anginie, a oczy przemywa przy zapaleniu spojówek.

Napary z liści babki to doskonały środek do leczenia nieżytów przewodu pokarmowego i niedokwaśności. Można je stosować również w chorobach górnych dróg oddechowych, bowiem posiadają działanie wykrztuśne. W tym przypadku zaleca się napar z 1 łyżeczki suszu na szklankę wrzątku (parzyć pod przykryciem 15-20 minut), który pije się po pół szklanki 2-3 razy dziennie.

Dobrym środkiem jest również syrop przeciwkaszlowy, który możemy przygotować sami z równych wagowo części świeżego soku wyciśniętego ze zdrowych liści i cukru (a jeszcze lepiej miodu). Pije się go po 1 łyżeczce do herbaty 2-3 razy dziennie.

Medycyna ludowa zaleca herbatkę z liści babki jako środek przeciw krwotokom, czerwonce, biegunce, zimnicy, krwiopluciu, chorobom nerek i pęcherza. Maceratu natomiast do płukania głowy przeciw łupieżowi. Przygotowuje się go z 2 łyżek stołowych suszu i 1 litra zimnej przegotowanej wody. Liście maceruje się przez 12 godzin, później płyn odcedza i używa do mycia.

Nasiona babki lancetowatej mają tylko jedno zastosowanie — jako środek łagodnie przeczyszczający.